6 wskazówek, które ułatwią Ci zmianę diety

18.12.2021

Jeżeli zmiana nawyków żywieniowych sprawia Ci pewne trudności, poniższe wskazówki mogą Ci pomóc w realizowaniu Twoich postanowień. 

Wskazówka nr 1

W miarę możliwości oddal się od pokus 

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować pokusy z naszego otoczenia. Mamy różnych współlokatorów, kolegów w pracy, codziennie przechodzimy obok wystaw sklepowych i reklam. Ważne jest, aby zminimalizować te bodźce, na które mamy wpływ. Badania pokazują, że odsunięcie się od jedzenia o chociażby kilka metrów istotnie zmniejsza ilość podjadanych przekąsek. W pewnym eksperymencie badacze umieszczali czekoladki w różnych częściach biura. Okazało się, że pracownicy mający czekoladki na swoim biurku zjadali ich o około 6 sztuk więcej w porównaniu do pracowników, którzy mieli je dwa metry dalej. Zatem, jeżeli chcesz schudnąć, postaraj się najbardziej kuszące Cię jedzenie trzymać poza zasięgiem Twojego wzroku.

Wskazówka nr 2

Wypełnij swoją lodówkę i szafkę zdrowymi produktami

Aby łatwiej było przestrzegać nowych postanowień, warto najpierw odpowiednio się do tego przygotować. W zabieganym życiu, po ciężkim dniu możesz nie mieć wystarczająco siły i czasu, aby za każdym razem: 

 • zastanawiać się co dzisiaj zdrowego przygotować, 
 • iść do sklepu po składniki, 
 • obliczać odpowiednią ilość jedzenia, jaką możesz zjeść.

Zazwyczaj jemy to, co mamy pod ręką, do czego mamy najszybszy dostęp. Aby zwiększyć skuteczność swojego postanowienia, stwórz najpierw plan działania:

 • Samodzielnie bądź z dietetykiem ustal swoje zapotrzebowanie kaloryczne i oblicz wielkości porcji codziennych posiłków. 
 • Samodzielnie lub z dietetykiem stwórz bazę pomysłów na posiłki oraz przepisów: zarówno tych ciekawszych, które możesz wykorzystać kiedy masz możliwość gotowania, jak i prostszych, które możesz wykorzystać w pracy, na mieście lub gdy jesteś zmęczony. 
 • Zrób zapasy. Po zastanowieniu się, jakie posiłki lubisz i planujesz je jadać w najbliższym czasie, zrób listę zakupów. Wypełnij lodówkę, szafkę i zamrażarkę zdrowymi produktami, które lubisz, gotowymi posiłkami o dobrym składzie, owocami, warzywami, orzechami, kaszami, pełnoziarnistymi produktami i tak dalej. 

Wskazówka nr 3  

Znajdź specjalistę, który Cię wesprze 

Naukę zmiany nawyków żywieniowych możemy porównać do nauki języka obcego. Można uczyć się go samemu lub poprzez lekcje z konkretnym nauczycielem. Oczywiście samodzielne zdobywanie wiedzy może być skuteczne. Istnieją ludzie, które potrafią zrealizować cel bez niczyjej pomocy. Jednak znaczna większość z nas potrzebuje osoby, która wytłumaczy, odpowie na pytania, zauważy błędy, pokaże skuteczniejsze strategie, dzięki czemu nauka staje się przyjemniejsza, łatwiejsza i znacznie szybciej osiągamy ten sam efekt. Dochodzenie do wszystkiego samemu może bardzo negatywnie wpłynąć na naszą motywację i sprawić, że nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu. Mnie osobiście cotygodniowe lekcje z języka angielskiego z korepetytorem bardzo motywowały do jakiegokolwiek działania. Tak samo jest z dietetykiem, który wspiera, pomaga uniknąć błędów, podpowiada co jest skuteczne, a co nie ma sensu. Dzięki temu oszczędzasz czas i nerwy. Badania dowodzą, że wsparcie odpowiedniego specjalisty znacznie zwiększa szansę na trwałą i skuteczną redukcję wagi. 

Realna, kompetentna osoba, z którą możesz porozmawiać i na której możesz polegać pomoże Ci:

 • Wydobyć, wzmocnić i podtrzymać Twoją motywację.
 • Wzmocnij Twoją wiarę we własne siły i zwiększyć poczucie skuteczności.
 • Dopasować konkretne strategie radzenia sobie z problemami, dobrane do Twojego stylu życia.
 • Uchronić się przed niedoborami pokarmowymi, ustalić porcje posiłków.
 • Dopasować pomysły na posiłki, przepisy, gotowe do spożycia produkty ze sklepu do Twojej indywidualnej sytuacji i stylu życia. 
 • Spojrzeć na trudności i porażki z innej perspektywy.

Informowanie drugiej osoby o postępach i dzielenie się z nią radościami niezwykle motywuje do dalszych działań.

Wskazówka nr 4 

Poinformuj bliskich o chęci do zmiany, a jeżeli masz możliwość, poproś o wsparcie

Jak pokazują badania, wsparcie udzielane przez innych ludzi nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne, ale wzmacnia układ odpornościowy, pomaga zachować zdrowie, a w naszym przypadku zwiększa szansę na osiągnięcie wymarzonych celów. Nie oszukujmy się, zmiana nawyków żywieniowych, bywa czasem trudna i może wywoływać negatywne emocje. Rozmowa z bliską, zaufaną osobą redukuje napięcie, pomaga zmienić nastawienie na bardziej pozytywne, a tym samym wytrwać w postanowieniach. 

W jaki sposób bliscy mogą Ci pomóc?

 • Poproś, aby nie jedli przy Tobie kuszących Cię produktów.
 • Jeżeli masz taką możliwość, zaproponuj komuś wspólną aktywność fizyczną, taką jak wyjście na rower, spacer, basen, siłownię, zajęcia sportowe i tym podobne. Ćwicząc z kimś, kogo lubimy, o wiele łatwiej jest nam się zmotywować do regularnego ruchu. 
 • Kiedy masz ciężki dzień, zamiast w jedzeniu szukaj pocieszenia w rozmowie z bliskimi lub w ciekawej formie spędzania z nimi czasu.
 • Jeżeli osiągniesz choćby mały sukces, ciesz się nim razem z bliskimi. 
 • Jeżeli masz taką możliwość zaangażuj współlokatorów we wspólne gotowanie i zachęć ich do zdrowszego odżywiania, abyście nie musieli gotować dwóch zupełnie różnych obiadów.

Wskazówka nr 5

Zmień talerze na mniejsze

Badania pokazują, że posiłek podany na małym talerzu sprawia, że jemy o około 20% kalorii mniej. Taki trik stwarza optyczne wrażenie, że porcja jest większa, a nasz mózg szybciej przetwarza informację o tym, że jesteśmy już najedzeni. 

Wskazówka nr 6

Uwierz, że nie musisz być perfekcyjna/y

To jak będą wyglądać Twoje efekty za dwa miesiące, zależy od sumy działań podejmowanych przez około 60 dni. Nie jest to system zero-jedynkowy, w którym jeden błąd od razu usuwa nas z pola gry i przesądza o przegranej. Kilka, a nawet kilkanaście potknięć nie prowadzi do całkowitego braku efektów. Nawet jeżeli zdarzą Ci się momenty, w których zjesz więcej niż zakładałeś/aś, to z perspektywy czasu dalej masz szansę wygenerować deficyt kaloryczny i schudnąć, poprawić wyniki badań bądź osiągnąć inny założony cel. 

Powiązane Posty

Ostatnie wpisy

na blogu

Section Shape